stacja Lusail Plaza – LRT w Katarze

Light Rail Transit to jedna z inwestycji transportowych, które mają być gotowe na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze w 2022r. Naszym zadaniem było zaprojektowanie stacji szybkiego tramwaju (LRT) w centrum nowopowstającej dzielnicy-satelity (Lusail), położonej na północ od Dohy. Jest to węzeł komunikacyjny spinający 3 linie tramwajowe, trasę szybkiego ruchu prowadzoną w dwupoziomowym tunelu, wielokondygnacyjne parkingi podziemne, przejścia podziemne do budynków biurowych oraz reprezentacyjny plac publiczny.

Naszym zadaniem było zaprojektowanie stacji przesiadkowej (trzy perony) o rozbudowanym programie użytkowym charakterystycznym dla tej inwestycji. Pełen program funkcjonalny stacji podziemnej należało przy tym zmieścić w obrębie żelbetowej “skorupy” zaprojektowanej przez innego projektanta, co okazało się z niemożliwe (m. in. ze względu na brak możliwości spełnienia wymogów p-poż) i zaowocowało uzgodnieniem niezbędnych zmian w dokumentacji wykonawczej wydanej w międzyczasie do realizacji.

Nasi projektanci napotkali wiele nietuzinkowych zadań, takich jak: Zaadaptowanie programu stacji pierwotnie planowanej na powierzchni do podziemnej lokalizacji. Zaproponowanie strategii ochrony przeciwpożarowej dla stacji z uwzględnieniem jej funkcjonowania w połączeniu z innymi budynkami projektowanymi przez różnych projektantów podlegających różnym inwestorom. Próba zcalenia pod względem estetycznym przestrzeni publicznych podlegających różnym podmiotom, a zatem różnym standardom w zakresie materiałów wykończeniowych czy informacji wizualnej.

projekt koncepcyjny: 2015

projekt budowlany: 2016

projekt wykonawczy: 2017

wykonawca: QDVC

klient: Cundall

koordynator projektu: Dar Al-Handasah, Foster + Partners,