nowe poczekalnie odlotowe w Terminalu A na lotnisku Chopina w Warszawie

Przedmiotem inwestycji była przebudowa istniejących pomieszczeń w Pirsie Północnym w celu utworzenia dodatkowych poczekalni odlotowych (gate’ów) dla pasażerów podróżujących w strefie non-Schengen. Program funkcjonalny objął także utworzenie niezbędnej infrastruktury dla obsługi pasażerów takich jak węzły sanitarne czy pomieszczenia techniczne. Przebudowano także fragment Pirsu Południowego (pomieszczenia biurowe).

Ciekawym doświadczeniem dla naszego zespołu był powrót do stworzonego przez nas projektu po latach i obserwacja tego, jak budynek zmierzył się z upływem czasu. Ze zdziwieniem zauważyliśmy, że pewne rozwiązania funkcjonalne, które przed 10 laty wydawały się nie możliwe do realizacji, teraz są jak najbardziej pożądane. Doceniliśmy też, to że Terminal zaprojektowany jest modułowo!

We wnętrzach wykorzystaliśmy materiały wykończeniowe zbliżone kolorystyką i formą do tych w pozostałej części Terminala: w poczekalniach dominują odcienie szarości, uwagę zwracają kubiki wejść (wiatrołapy) zaakcentowane flagowym kolorem pomarańczowym. Nowa część fasady została wykonana w systemie ryglowo-słupowym wypełnionym przeziernymi pakietami szklanymi pod względem estetycznym analogicznie jak fasada istniejąca.

projekt koncepcyjny

projekt budowlany

projekt wykonawczy

nadzór nad realizacją

inwestycja zakończona w 2020 r.

powierzchnia użytkowa: 3 600 m²

inwestor: Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze”

współpraca autorska: StoProcent Architekci